Carnivore diéta: Extrémna výzva alebo kľúč k zdraviu?

Je možné žiť zdravo len na mäsitej strave? Carnivore diéta, založená výhradne na živočíšnych produktoch, rozdeľuje názory odborníkov. Je to extrém, alebo cesta k lepšiemu zdraviu?

pohľad zhora na steak na doske

Čo je carnivore diéta?

Carnivore diéta, ako už názov napovedá (z anglického carnivore – mäsožravec), je extrémna forma stravovania založená výhradne na konzumácii živočíšnych produktov. Základom tejto diéty je mäso, vajcia a živočíšne tuky, pričom sa úplne vyhýba ovociu, zelenine a akýmkoľvek ďalším prílohám. Tento prístup si získava popularitu medzi ľuďmi, ktorí hľadajú jednoduchú diétu bez spracovaných potravín, a tými, ktorí veria, že ľudské telo je geneticky prispôsobené práve na konzumáciu živočíšnej stravy.

Povolené a zakázané potraviny

Carnivore diéta sa vyznačuje jednoduchým, ale veľmi prísnym jedálničkom. Obmedzený výber má za cieľ minimalizovať príjem sacharidov, potenciálnych alergénov a látok, ktoré môžu zaťažovať tráviaci systém. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo je pri tejto diéte povolené a čo naopak musíte vynechať.

Povolené potraviny:

  • Červené mäso (hovädzie, jahňacie, divina)
  • Biele mäso (kuracie, morčacie)
  • Ryby a morské plody
  • Vajcia
  • Živočíšne tuky (maslo, loj, masť)
  • Mäsové vývary

Zakázané potraviny:

  • Ovocie a zelenina
  • Obilniny (ryža, pšenica, ovos)
  • Strukoviny
  • Orechy a semienka
  • Rastlinné oleje
  • Cukry a sladidlá

bližší pohľad na nakrojený steak a vyprážané vajce

Zdravotné prínosy carnivore diéty

Carnivore diéta sľubuje nielen jednoduchosť, ale aj širokú škálu zdravotných benefitov. Zástancovia tohto spôsobu stravovania tvrdia, že im pomohla s chudnutím, zlepšením trávenia, stabilizáciou energie alebo zmiernením príznakov autoimunitných ochorení. Pozrime sa bližšie na hlavné zdravotné výhody tejto diéty.

  1. Podpora chudnutia – Vyšší príjem bielkovín a tukov pomáha znížiť chuť do jedla a predlžuje pocit sýtosti. Štúdie ukazujú, že diéty s nízkym obsahom sacharidov môžu byť účinné pre rýchle zníženie hmotnosti.
  2. Redukcia zápalov – Mnohí tvrdia, že carnivore diéta pomáha znížiť zápaly v tele, čo môže viesť k úľave od príznakov autoimunitných ochorení, ako je artritída alebo psoriáza.
  3. Stabilizácia energie – Bez výkyvov hladiny cukru v krvi spôsobených sacharidmi sa mnohí cítia počas dňa menej unavení a majú stabilnú energiu.

Riziká a kontroverzie spojené s carnivore diétou

Carnivore diéta je medzi odborníkmi na výživu často diskutovaná kvôli svojej jednostrannosti a extrémnemu obmedzeniu jedálnička. Jedným z hlavných rizík je nedostatok dôležitých živín, ako sú vláknina, vitamíny a antioxidanty, ktoré sú bežne obsiahnuté v rastlinných potravinách. Absencia vlákniny môže viesť k tráviacim problémom, ako je zápcha alebo nevyvážená črevná mikroflóra. Vysoký príjem živočíšnych tukov a cholesterolu zase môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Ďalším problémom je potenciálny nedostatok vitamínu C, ktorý je esenciálny pre imunitný systém a nachádza sa predovšetkým v ovocí a zelenine. Kritika carnivore diéty sa často zameriava aj na jej udržateľnosť – ako z hľadiska zdravia, tak z hľadiska psychického komfortu, pretože mnoho ľudí dlhodobo zápasí s monotónnosťou stravy a nedostatkom pôžitku z jedla.

Stojí za to ju vyskúšať?

Carnivore diéta je extrémny a kontroverzný prístup k stravovaniu, ktorý môže ponúknuť určité benefity, ale zároveň nesie so sebou riziká. Ak vás láka ju vyskúšať, pristupujte k nej opatrne, sledujte reakcie svojho tela a konzultujte svoj zámer s odborníkom. Nech sa už pre tento spôsob stravovania rozhodnete, alebo nie, pamätajte, že kľúčom k zdraviu je vyváženosť a dlhodobá udržateľnosť.

Kde sa dočítať o carnivore viac?

Zdroje:

  1. https://thehealthcareinsights.com/the-health-impact-of-the-carnivore-diet/
  2. https://dieteticallyspeaking.com/the-pros-and-cons-of-low-carb-diets/
  3. https://www.health.harvard.edu/nutrition/what-is-the-carnivore-diet/
  4. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/
  5. https://www.bezhladovania.sk/carnivore-dieta/

##AUTOR##KATEŘINAT

##BLOG#https://www.natima.sk/blog/kedy-je-keto-dieta-dobry-napad/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/ako-sa-zbavit-unavy-pomocou-vasho-stravovania/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/zdrave-ranajky--ako-zacat-den-plny-energie/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/ako-znizit-percento-tuku-v-tele/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/recept-na-chudnutie--kaloricky-deficit/