Čo sa deje v tele, keď spíte menej ako 6 hodín?

Ak spíte menej ako 6 hodín denne, vaše telo stráca rovnováhu – hormóny sa menia, metabolizmus sa spomaľuje, imunita oslabuje a mozog nefunguje naplno. Napriek tomu mnohí spánok zanedbávajú, pretože dnešná doba nás tlačí k neustálej produktivite, bezcieľnemu scrollovaniu a ilúzii, že „to cez víkend doženieme“. Pravda je však iná – telo si spánok neukladá do zásoby a deficit sa nedá vyriešiť jednou dlhou nocou. Aké sú následky dlhodobého nedostatku spánku? Pripravte sa, pretože odpoveď vás asi nepoteší.

pohľad zhora na muža v posteli

Dôležitosť spánku pre fungovanie tela

Spánok nie je len „vypnutie systému“. Naopak, zatiaľ čo vy odpočívate, vaše telo pracuje na plné obrátky. Regeneruje bunky, opravuje tkanivá, spracováva spomienky a udržiava správnu funkciu orgánov. Počas zdravého spánku prebieha spánkový cyklus zložený z rôznych fáz – od ľahkého spánku až po hlboký a REM fázu, keď sa mozog aktívne podieľa na ukladaní informácií a regenerácii nervového systému.

Ak spíte menej ako 6 hodín, telo nestihne prejsť všetkými potrebnými fázami. Výsledok? Únava, nižšia výkonnosť a dlhodobo aj vyššie riziko vážnych zdravotných problémov.

Hormonálna nerovnováha

Nedostatok spánku je hormonálna ruleta, v ktorej prehrávate. Akonáhle spíte málo, telo začne produkovať nadmerné množstvo kortizolu – stresového hormónu, ktorý zvyšuje hladinu cukru v krvi, prispieva k zadržiavaniu tuku a ničí regeneráciu.

Na druhej strane dochádza k zníženiu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánkový cyklus a pomáha telu odpočívať. Výsledkom je začarovaný kruh: čím menej spíte, tým horšie sa vám zaspáva a tým viac sa váš spánkový deficit prehlbuje.

Nedostatok spánku navyše rozhadzuje aj hormóny hladu – ghrelín (hormón, ktorý zvyšuje chuť do jedla) rastie, zatiaľ čo leptín (hormón, ktorý signalizuje sýtosť) klesá. To znamená, že ak spíte málo, máte väčšiu chuť na nezdravé jedlo a zjete viac, než by ste normálne potrebovali.

Dopad na mozog a kognitívne funkcie

Mozog bez spánku ide na záložnú batériu. Nedostatok spánku spomaľuje reakcie, znižuje koncentráciu a výrazne zhoršuje rozhodovacie schopnosti. Nie je náhodou, že väčšina dopravných nehôd súvisí s únavou – reakčný čas nevyspatého človeka sa podobá reakčnému času niekoho, kto má v krvi alkohol.

Okrem toho spánkový deficit ovplyvňuje aj našu psychiku. Dlhodobo nedostatok spánku vedie k vyššej úzkosti, podráždenosti a v závažnejších prípadoch aj k depresiám. Keď sa nevyspíte, váš mozog nedokáže efektívne filtrovať informácie, čo znamená, že sa cítite preťažení a vystresovaní už od rána.

unavená žena v knižnici

Metabolizmus a chudnutie

Myslíte si, že chudnutie závisí len od kalorického príjmu a cvičenia? Omyl. Spánok hrá kľúčovú úlohu v tom, ako naše telo hospodári s energiou. Ak spíte menej ako 6 hodín, váš metabolizmus sa spomaľuje a telo začne efektívnejšie ukladať tuky – predovšetkým v oblasti brucha.

Nedostatok spánku zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo vedie k väčším výkyvom energie počas dňa a k silnejšej chuti na sladké. Navyše, keď ste nevyspatí, máte menej sily na cvičenie, čo vytvára dokonalý recept na pomalšie spaľovanie tukov a priberanie na váhe.

Oslabenie imunity a zdravie srdca

Vaša imunita je priamo závislá od kvalitného spánku. Počas spánku telo produkuje cytokíny – proteíny, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a zápalom. Ak spíte menej, váš imunitný systém slabne a ste náchylnejší na choroby.

Zlý spánok ovplyvňuje aj krvný tlak a zvyšuje riziko srdcových ochorení. Ak telo nemá dostatočnú regeneráciu, cievy zostávajú napäté, čo z dlhodobého hľadiska vedie k vyššiemu tlaku a väčšej pravdepodobnosti srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.

Ako zlepšiť kvalitu spánku?

Ak chcete lepší spánok, zamerajte sa na nasledujúce body:

  • Stanovte si pravidelný spánkový režim – choďte spať a vstávajte v rovnakom čase, aj cez víkend
  • Obmedzte modré svetlo – aspoň hodinu pred spaním odložte telefón a počítač
  • Vytvorte si ideálne prostredie na spánok – chladná, tmavá a tichá miestnosť podporí hlboký spánok
  • Vyhnite sa kofeínu a ťažkým jedlám pred spaním – narúšajú spánkový cyklus
  • Doprajte si večernú relaxáciu – meditácia, teplý kúpeľ alebo čítanie knihy pomôžu telu prejsť do režimu odpočinku

Tip: Ak chcete zlepšiť kvalitu vášho spánku, prečítajte si článok 10 Tipov, ako zlepšiť kvalitu spánku!

žena-číta-knihu-v-posteli

Výživové doplnky na lepší spánok

##KATEGORIE##3 https://www.natima.sk/spanok/ 

Magazíny, ktoré sa zaoberali dôležitosťou spánku

  • Pluska.sk: V článku "Čo sa stane s vaším telom, ak budete spať 6 hodín denne" sa autori zameriavajú na dôsledky nedostatočného spánku na imunitný systém a hormonálnu rovnováhu. Diskutujú o tom, ako spánková deprivácia môže oslabiť imunitu a ovplyvniť hladinu testosterónu u mužov. https://magazin.pluska.sk/
  • Veda na dosah: Článok "Zdravší vďaka neurovedcovi (2. lekcia): Spánok nie je pasívny stav" sa zaoberá významom spánku pre celkové zdravie. Autor predstavuje názory neurovedca Andrewa Hubermana na to, ako spánok ovplyvňuje regeneráciu mozgu, učenie a zvládanie stresu. https://vedanadosah.cvtisr.sk/
  • ZDRAVIE.sk: V článku "Čo môže spôsobiť nedostatok spánku?" sa rozoberajú metabolické dôsledky spánkovej deprivácie, vrátane zvýšeného rizika obezity a cukrovky. Diskutuje sa o tom, ako nedostatok spánku ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a chuť do jedla. https://www.zdravie.sk/

Dajte spánku prioritu

Možno máte pocit, že „život je príliš krátky na spanie“. Pravda je však taká, že čím menej spíte, tým kratší život si vytvárate. Nedostatok spánku ovplyvňuje všetko – od nálady a výkonnosti po hmotnosť a zdravie srdca. Namiesto nekonečného scrollovania pred spaním alebo „ešte jednej epizódy seriálu“ skúste dať prednosť svojmu telu a poriadne sa vyspať. Uvidíte, že sa vám za to odvďačí – lepšou náladou, vyššou energiou a silnejšou imunitou. Tak čo, pôjdete dnes spať načas?

Zdroje

  1. https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/ako-moze-nedostatok-spanku-poskodit-mozog/? 
  2. https://forbes.cz/jak-nedostatek-spanku-ovlivnuje-nase-zdravi-mame-dvanact-tipu-pro-lepsi-odpocinek/
  3. https://www.healthline.com/health/dr/sleep-deprivation/sleep-debt

##AUTOR##KATEŘINAT

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/faza-spanku--co-sa-deje--ked-spime/ 

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/10-tipu--jak-zlepsit-kvalitu-spanku/ 

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/sny-a-ich-vyznam--co-nam-hovoria-o-nasom-podvedomi/ 

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/skutocny-vplyv-spanku-na-fyzicky-vykon/ 

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/dychove-cvicenia-pre-upokojenie-mysle-a-lepsi-spanok/