Koenzým Q10: Produkcia energie, ktorá zvyšuje metabolizmus

Viete, ako koenzým Q10 ovplyvňuje produkciu energie vo vašom tele? Táto dôležitá látka podporuje metabolizmus, zlepšuje funkciu buniek a pomáha bojovať proti únave. Je jeho hladina vo vašom tele dostatočná?

potraviny s vysokým obsahom koenzýmu Q10

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela. Je súčasťou mitochondrií, teda „elektrární“ buniek, kde pomáha premieňať energiu z potravy. Tento koenzým má tiež silné antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. S vekom však jeho produkcia v tele klesá, čo môže mať dopad na naše zdravie a energiu.

Ako koenzým Q10 funguje v tele?

Hlavnou funkciou koenzýmu Q10 je podpora tvorby energie. Pomáha pri prenose elektrónov v mitochondriách, kde umožňuje efektívnu premenu z potravy na adenosintrifosfát (ATP), čo je základný zdroj energie pre všetky biologické procesy. Táto energia je kľúčová pre činnosť svalov, vrátane srdca, ktoré je na energiu mimoriadne náročné.

Ďalšou dôležitou úlohou je jeho schopnosť pôsobiť ako antioxidant. Neutralizuje voľné radikály a chráni bunky pred oxidačným stresom, čo má priamy vplyv na spomalenie procesu starnutia a ochranu pred chronickými ochoreniami.

Kto môže mať nedostatok koenzýmu Q10?

Nedostatok koenzýmu Q10 sa môže objaviť u ľudí, ktorí sú ovplyvnení mnohými faktormi:

  • Vek: S pribúdajúcim vekom telo prirodzene produkuje menej koenzýmu Q10, čo môže viesť k jeho nedostatku.
  • Užívanie statínov: Tieto lieky na zníženie cholesterolu znižujú hladinu CoQ10 v tele, čo môže ovplyvniť energetickú hladinu a zdravie.
  • Chronické ochorenia: Ľudia s cukrovkou, srdcovými chorobami alebo inými chronickými problémami môžu mať zvýšenú potrebu koenzýmu Q10, ale zároveň nižšie hladiny tejto látky.
  • Nedostatočný príjem potravín: Strava chudobná na potraviny bohaté na CoQ10, ako sú tučné ryby, mäso alebo orechy, môže prispievať k jeho deficitu.

mladý muž s bolesťou na hrudi, srdcové ochorenie

Zdravotné prínosy koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je nepostrádateľnou látkou pre správne fungovanie tela. Vďaka svojmu širokému spektru účinkov je považovaný za významnú súčasť zdravého životného štýlu. Poďme sa na jeho benefity pozrieť bližšie:

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Koenzým Q10 je nevyhnutný pre zdravie srdca. Srdce je neustále aktívny sval, ktorý potrebuje veľké množstvo energie. Dopĺňanie CoQ10 môže pomôcť znížiť krvný tlak, zlepšiť činnosť srdca u pacientov so srdcovým zlyhaním a podporiť regeneráciu po infarkte. Koenzým Q10 tiež pomáha znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL), čím znižuje riziko aterosklerózy.

Zlepšenie energie a fyzickej výkonnosti

Díky svojej kľúčovej roli pri produkcii energie v tele je koenzým Q10 jedným z najobľúbenejších doplnkov stravy u športovcov a ľudí s vysokou fyzickou aktivitou. Efektívne pomáha zvyšovať vytrvalosť, rýchlejšie regenerovať a znižovať pocit únavy.

Podpora zdravia pokožky a spomalenie starnutia

Koenzým Q10 hrá významnú úlohu v boji proti starnutiu. Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú redukovať vrásky, zlepšovať pružnosť pokožky a chrániť ju pred škodlivými účinkami UV žiarenia.

starší-žena-se-zavřenýma-očima

Koenzým Q10 a neurologické zdravie

Mozog je mimoriadne citlivý na oxidačný stres. Koenzým Q10 pomáha chrániť nervové bunky a môže byť užitočný pri prevencii alebo spomalení neurodegeneratívnych ochorení, ako je Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba. Výskumy naznačujú, že jeho pravidelné užívanie podporuje kognitívne funkcie a znižuje riziko zhoršenia pamäti.

Prírodné zdroje koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je možné získať z potravín, pričom najlepšie zdroje zahŕňajú:

  • Tučné ryby: Losos, makrela a sardinky obsahujú vysoké množstvo koenzýmu Q10.
  • Mäsové produkty: Hovädzie a kuracie pečienky či srdcia sú bohaté na túto dôležitú látku.
  • Orechy a semená: Poskytujú menšie, ale stále cenné množstvo koenzýmu Q10.
  • Rastlinné oleje: Sójový a repkový olej sú tiež dobrým zdrojom, ktorý možno ľahko zahrnúť do bežného jedálnička.

Aj keď tieto potraviny obsahujú CoQ10, jeho množstvo nemusí vždy pokryť potreby tela, najmä u starších ľudí alebo u tých, ktorí majú zvýšenú fyzickú aktivitu.

Doplnky stravy s koenzýmom Q10

Doplnky stravy sú ideálny spôsob, ako doplniť koenzým Q10. Tieto prípravky zvyčajne obsahujú CoQ10 vo forme ubiquinónu alebo ubiquinolu, pričom ubiquinol je lepšie vstrebateľný a efektívnejší.

  • Odporúčaná dávka sa pohybuje medzi 100 – 300 mg denne, v závislosti od potrieb jednotlivca.
  • Najlepšie je užívať CoQ10 s jedlom obsahujúcim tuky, pretože je rozpustný v tukoch.

##PRODUKT## https://www.natima.sk/swanson-ubiquinol--ubichinol-aktivna-forma-coq10--50-mg--60-softgel-kapsul/

##PRODUKT## https://www.natima.sk/now-foods-co-enzyme-b-complex--60-rastlinnych-kapsul/

##PRODUKT## https://www.natima.sk/swanson-coq10-maximum-strength--200-mg--90-kapsul/

Koenzým Q10 ako súčasť zdravého životného štýlu

Koenzým Q10 je multifunkčná látka, ktorá podporuje nielen tvorbu energie, ale aj zdravie srdca, pokožky a nervového systému. Pravidelný príjem tejto látky, či už z potravy alebo doplnkov stravy, je kľúčom k vitalite a dlhovekosti. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú i mentálnu kondíciu, CoQ10 je rozhodne skvelou voľbou.

Kde inde sa píše o koenzýme Q10?

  • Polakova.sk: Článok "Koenzým Q10 – užívanie, nežiadúce účinky a vaše skúsenosti" sa venuje prospešným účinkom koenzýmu Q10 na zdravie srdca a ciev. Autorka zdôrazňuje jeho antioxidačné vlastnosti, schopnosť chrániť cievnu stenu pred poškodením a jeho odporúčanie lekármi pred a po operáciách srdca pre rýchlejšie zotavenie. (https://www.polakova.sk/koenzym-q10/)
  • Izerex.sk: V článku "Koenzým Q10 a jeho účinky na ľudský organizmus" redakcia predstavuje koenzým Q10 ako dôležitú látku s antioxidačnými vlastnosťami. Diskutuje o jeho prítomnosti v bunkách ľudského tela, ochrane buniek pred škodlivými vplyvmi a jeho úlohe v prevencii negatívnych prejavov jeho nedostatku na zdravie. (https://izerex.sk/blog/koenzym-q10-ucinky-ludsky-organizmus/)
  • Amedi.sk: Časopis Interná medicína publikoval článok "Význam koenzýmu Q10 v zdraví a v chorobách", kde autorky Anna Gvozdjáková, Jarmila Kucharská, Oľga Vančová a Oľga Uličná analyzujú kľúčový význam koenzýmu Q10 v tvorbe energie pre fyziologické funkcie orgánov a jeho silné antioxidačné vlastnosti. (https://www.amedi.sk/)

Zdroje:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/
  2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/
  3. https://nourishing-and-health-benefits-of-coenzyme-q10/
  4. https://www.gsklub.sk/koenzym-q10-antioxidant-ktory-chrani-bunky-a-produkuje-energiu/

##AUTOR##KATEŘINAT

##BLOG##https://www.natima.sk/blog/co-sa-stane-s-vasim-telom--ked-zacnete-uzivat-omega-3-pravidelne-/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/msm-a-jeho-prinosy-pre-klby--plet-aj-celkovu-vitalitu/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/ako-spoznat-nedostatok-zeleza-a-preco-je-pre-telo-dolezity/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/glycin--aminokyselina--ktora-podporuje-zdravie-mozgu--regeneraciu-a-spanok/

##BLOG## https://www.natima.sk/blog/kurkuma--ake-ma-naozaj-ucinky-na-zdravie/