Ako podporiť zdravie, odbúrať stres a získať pocit pohody? Saunovanie je tradičná metóda, ktorá prospieva telu aj mysli. Poznáte všetky jeho výhody a správne postupy?
Čo je saunovanie a odkiaľ pochádza?
Saunovanie, ako ho poznáme dnes, pochádza z Fínska, kde sa sauna stala neodmysliteľnou súčasťou kultúry. Sauna nie je len miestnosť na zahriatie – je to rituál spojený s očistou tela i duše. História sáun siaha tisíce rokov späť, keď sa používali jednoduché zemné sauny alebo parné kúpele. Fínska sauna, ktorá je dnes celosvetovo najobľúbenejšia, si uchovala svoj základný princíp: kombináciu vysokej teploty a vlhkosti na podporu potenia.
Zdravotné benefity saunovania
Saunovanie ponúka celú škálu zdravotných výhod, ktoré sú podložené vedeckými štúdiami. Medzi najdôležitejšie patrí:
1. Detoxikácia tela
Pot je jedným z prirodzených mechanizmov tela, ako sa zbavovať nežiaducich látok, ako sú toxíny, soli a ťažké kovy. Pri saunovaní dochádza k intenzívnemu poteniu, čo tento proces ešte viac podporuje. Detoxikácia cez pokožku tiež odľahčuje pečeň a obličky, ktoré sú hlavnými orgánmi zodpovednými za elimináciu škodlivín.
2. Podpora kardiovaskulárneho zdravia
Pravidelné saunovanie má významný vplyv na zdravie srdca a ciev. Vysoké teploty v saune spôsobujú rozšírenie ciev (vazodilatáciu), čo podporuje lepší prietok krvi a znižuje krvný tlak. Teplo v saune navyše simuluje efekt ľahkého kardio tréningu – srdcová frekvencia sa zvyšuje podobne ako pri cvičení.
3. Relaxácia a zníženie stresu
Sauna je dokonalým prostriedkom na odstránenie stresu a napätia. Teplo zvyšuje hladiny endorfínov, ktoré sú prirodzenými „hormónmi šťastia“. Pobyt v saune tiež uvoľňuje svaly a pomáha zmierniť bolesti, napríklad z preťaženia alebo dlhého sedenia. Relaxácia v saune má aj psychologický efekt – odpočinok v tichu a pokoji pomáha upokojiť myseľ a zlepšiť náladu.
4. Posilnenie imunitného systému
Pobyt v saune vystavuje telo zvýšenej teplote, čo stimuluje tvorbu bielych krviniek. Tie zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti baktériám, vírusom a iným patogénom. Sauna teda funguje ako „tréning“ pre váš imunitný systém, podobne ako cvičenie pre svaly. Ľudia, ktorí pravidelne saunujú, často uvádzajú, že sú menej náchylní na bežné prechladnutia či chrípky.
Ak ste však už chorí, je dôležité saunovanie zvážiť – pri horúčke alebo akútnej infekcii môže sauna stav zhoršiť.
5. Podpora regenerácie po fyzickej aktivite
Pre športovcov je sauna nenahraditeľným pomocníkom. Teplo v saune zvyšuje prietok krvi do svalov, čo urýchľuje odstraňovanie kyseliny mliečnej a iných metabolických odpadových produktov, ktoré sa hromadia počas fyzickej aktivity. Tým dochádza k rýchlejšej regenerácii a zníženiu svalovej bolesti. Sauna tiež uvoľňuje napätie v kĺboch a väzoch, čo pomáha predísť zraneniam pri ďalšom tréningu.
Pre koho je saunovanie vhodné (a kedy sa mu vyhnúť)?
Saunovanie je všeobecne vhodné pre väčšinu ľudí. Najviac ho ocenia tí, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie, znížiť stres alebo podporiť regeneráciu. Existujú však situácie, keď je lepšie saune sa vyhnúť:
- Pri akútnej chorobe alebo horúčke – sauna môže stav zhoršiť.
- V tehotenstve – vysoké teploty nie sú vhodné, najmä v prvom trimestri.
- Pri kardiovaskulárnych problémoch – ak máte vážne problémy so srdcom, vždy sa poraďte s lekárom.
Typy sáun a ich rozdiely
- Fínska sauna: Tradičná suchá sauna s teplotami okolo 80–100 °C. Vlhkosť sa zvýši polievaním kameňov.
- Infrasauna: Využíva infračervené žiarenie, ktoré prehrieva telo do hĺbky pri nižších teplotách (40–60 °C). Je šetrnejšia a vhodná aj pre osoby, ktorým vysoké teploty nevyhovujú.
- Parná sauna: Kombinácia tepla a vysokej vlhkosti, ideálna na uvoľnenie dýchacích ciest.
- Vonkajšia sauna: Sauna uprostred prírody ponúka jedinečný zážitok. Pobyt na čerstvom vzduchu po saune je osviežujúci.
Objavte cestu k harmónii tela a mysle
Saunovanie je viac než len relaxácia – je to cesta k zdraviu, pohode a regenerácii. Či už si zvolíte fínsku saunu, infrasaunu alebo parnú kúpeľ, nezabúdajte, že základom je počúvať svoje telo. Vyskúšajte rôzne typy sáun, experimentujte s dĺžkou pobytu a užívajte si výhody, ktoré tento rituál ponúka.
Čo o saunovaní radia iné slovenské magazíny?
- Lékar.sk – Článok podrobne opisuje zdravotné výhody pravidelného saunovania, vrátane zníženia rizika srdcovo-cievnych chorôb, mŕtvice a pľúcnych ochorení. Zdôrazňuje tiež pozitívny vplyv na imunitný systém a zmiernenie prejavov psoriázy. (https://lekar.sk/benefity-saunovania/)
- Modrá strecha – Tento článok poskytuje komplexného sprievodcu saunovaním, vrátane zdravotných výhod, správnych postupov a tipov na stavbu vlastnej sauny. Zameriava sa na detoxikáciu, posilnenie imunitného systému a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia. (https://www.modrastrecha.sk/magazine/viete-ako-sa-spravne-saunovat/)
- Wellness Magazín – Magazín sa zaoberá účinkami saunovania na ľudské telo, vrátane pozitívnych a negatívnych aspektov. Diskutuje o vplyve na pokožku, srdcovo-cievny systém a psychickú pohodu, a poskytuje odporúčania pre správne saunovanie. (https://wellness.sk/saunovanie-ucinky-sauny/)
Zdroje:
##AUTOR##KATEŘINAT
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/stres-pod-kontrolou--ako-pochopit-a-zvladnut-stres-v-modernej-dobe/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/masaz--cesta-k-zdraviu-a-relaxacii-pre-telo-i-dusu/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/dopamin-a-jeho-vplyv-na-naladu--motivaciu-a-spokojnost-so-zivotom/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/kortizol--vsetko--co-potrebujete-vediet-o-hormone-stresu/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/endorfin--ako-zvysit-hormon-stastia-pre-lepsi-zivot/