Štítna žľaza hrá zásadnú úlohu v regulácii metabolizmu a celkového zdravia. Ako môže správna strava podporiť jej funkciu a ktoré živiny sú pre ňu kľúčové?
Čo je štítna žľaza a prečo je dôležitá?
Štítna žľaza je malý, ale mimoriadne dôležitý orgán, ktorý má obrovský vplyv na zdravie celého tela. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijodtyronín (T3), ktoré ovplyvňujú prakticky všetky procesy v tele. Tieto hormóny regulujú metabolizmus, hladinu energie, telesnú teplotu, srdcovú frekvenciu a dokonca aj mentálny výkon. Ak štítna žľaza nefunguje správne, môže to viesť k mnohým problémom – od chronickej únavy a priberania na váhe až po podráždenosť a úzkosť.
Vplyv stresu na štítnu žľazu
Stres má na zdravie štítnej žľazy zásadný vplyv. Chronický stres zvyšuje produkciu kortizolu, hormónu, ktorý negatívne ovplyvňuje syntézu hormónov štítnej žľazy. Vyššia hladina kortizolu tiež znižuje schopnosť tela vstrebávať kľúčové minerály, ako je jód a selén, ktoré sú nevyhnutné na správnu funkciu štítnej žľazy. Výsledkom môže byť spomalenie metabolizmu, narušenie hormonálnej rovnováhy a zhoršenie celkovej pohody.
Najčastejšie problémy so štítnou žľazou
Problémy so štítnou žľazou sú pomerne časté a môžu mať rôzne podoby:
- Hypotyreóza: Znížená produkcia hormónov štítnej žľazy, ktorá spomaľuje metabolizmus. Medzi príznaky patrí únava, priberanie na váhe, suchá pokožka, vypadávanie vlasov a depresie.
- Hypertyreóza: Nadmerná aktivita štítnej žľazy, ktorá zrýchľuje metabolizmus. Môže viesť k nervozite, búšeniu srdca, strate hmotnosti a nespavosti.
- Autoimunitné ochorenie: Hashimotova tyreoiditída a Gravesova choroba sú najčastejšie autoimunitné poruchy postihujúce štítnu žľazu. Obe choroby môžu viesť k významnému narušeniu hormonálnej rovnováhy.
Aké vitamíny a minerály podporujú zdravie štítnej žľazy?
Aby štítna žľaza správne fungovala, potrebuje dostatok kľúčových živín:
- Jód: Základná zložka hormónov štítnej žľazy. Jeho nedostatok môže spôsobiť zväčšenie štítnej žľazy (struma) a hypotyreózu.
- Selén: Tento minerál chráni štítnu žľazu pred oxidačným stresom a podporuje premenu T4 na aktívnu T3.
- Zinok: Kľúčový pre syntézu hormónov štítnej žľazy a ich reguláciu.
- Vitamíny skupiny B: Hrajú úlohu pri metabolizme a podporujú správnu funkciu nervového systému.
##PRODUKT## https://www.natima.sk/now-foods-kelp--jod--150-mcg--200-tabliet/
##PRODUKT## https://www.natima.sk/swanson-selenium-selenoexcell--200-ug--60-kapsul/
##PRODUKT## https://www.natima.sk/natios-zinc-chelated-complex--zinok--selen-a-med--25-mg--100-veganskych-kapsul/
##PRODUKT## https://www.natima.sk/natios-activated-b-complex--aktivne-formy-vitaminov-b--100-veganskych-kapsul/
Akú úlohu zohráva strava v zdraví štítnej žľazy?
Vyvážená strava bohatá na živiny je kľúčom k zdraviu štítnej žľazy. Potraviny ako ryby, vajcia, listová zelenina, orechy a celozrnné obilniny poskytujú základné látky potrebné na produkciu hormónov štítnej žľazy. Naopak, nadmerná konzumácia spracovaných potravín, cukru a goitrogénnych látok (napríklad sóje a surovej brokolice) môže funkciu štítnej žľazy oslabiť.
Ako kontrolovať zdravie štítnej žľazy?
Pravidelné lekárske kontroly sú kľúčové pre včasné odhalenie problémov so štítnou žľazou. Testovanie hormónov TSH, T3 a T4 môže odhaliť nerovnováhu, ktorú treba riešiť. Okrem toho je dôležité sledovať príznaky, ako je únava, náhle zmeny hmotnosti, vypadávanie vlasov alebo nespavosť.
Štítna žľaza a tehotenstvo
Zdravie štítnej žľazy je obzvlášť dôležité počas tehotenstva, keď hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú nielen matku, ale aj vývoj plodu. Nedostatok jódu alebo selénu počas tehotenstva môže viesť k vývojovým problémom u dieťaťa, napríklad k narušeniu mozgovej aktivity alebo nízkej pôrodnej hmotnosti. Ženy by mali počas tehotenstva pravidelne kontrolovať hladiny hormónov štítnej žľazy (TSH, T3, T4) a zabezpečiť, že ich strava obsahuje dostatok živín podporujúcich zdravie tohto orgánu.
Odporúča sa zvýšiť príjem jódu prostredníctvom potravín av prípade potreby užívať doplnky stravy schválené lekárom. Správna starostlivosť o štítnu žľazu počas tehotenstva je kľúčom k zdravému priebehu tehotenstva i vývoju dieťaťa.
Malý orgán, veľký vplyv na vaše zdravie
Štítna žľaza je základom zdravého metabolizmu a hormonálnej rovnováhy. Aby mohla správne fungovať, potrebuje dostatok kľúčových vitamínov a minerálov. Vyvážená strava, zvládanie stresu a pravidelná starostlivosť o zdravie štítnej žľazy sú kľúčom k dlhodobému zdraviu a vitalite.
Čo o štítnej žľaze píšu slovenské magazíny?
- Nediétuj.sk: V článku "Ako sa stravovať pri poruchách štítnej žľazy?" diskutujú o dôležitosti úpravy stravy pri hypotyreóze a hypertyreóze. Odporúčajú dodržiavať zásady zdravého stravovania, pravidelnosť jedál a primeraný príjem jódu, pričom upozorňujú na opatrnosť pri konzumácii sójových výrobkov. (https://www.nedietuj.sk/ako-sa-stravovat)
- LepšíDeň.sk: Článok "Trápi vás štítna žľaza? Týchto 45 potravín pomáha!" predstavuje zoznam potravín, ktoré podporujú zdravie štítnej žľazy. Zdôrazňuje význam atlantických morských rias bohatých na jód a zinok, avokáda s fytochemikáliami chrániacimi tráviaci trakt a banánov poskytujúcich aminokyseliny a draslík. (https://lepsiden.sk/stitna-zlaza-45-potravin)
- BezHladovania.sk: Článok "Znížená funkcia štítnej žľazy: Čo jesť a čomu sa vyhnúť" poskytuje odporúčania pre stravovanie pri hypotyreóze. Zdôrazňuje význam vyváženej stravy bohatej na potrebné živiny a upozorňuje na potraviny, ktorým by sa mali pacienti vyhýbať, aby podporili správnu funkciu štítnej žľazy. (https://www.bezhladovania.sk/strava-pri-znizenej-funkcii-stitnej-zlazy/)
Zdroje:
- https://academic.oup.com/edrv/
- https://www.thelancet.com/journals/
- https://www.mdpi.com/
- https://my.clevelandclinic.org/health/
- https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/
##AUTOR##KATEŘINAT
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/stres-pod-kontrolou--ako-pochopit-a-zvladnut-stres-v-modernej-dobe/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/co-sa-stane-s-vasim-telom--ked-zacnete-uzivat-omega-3-pravidelne-/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/vitaminy-a-mineraly--kde-ich-najst-a-preco-ich-nase-telo-tolko-potrebuje/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/je-vitamin-d-naozaj-dolezity/
##BLOG## https://www.natima.sk/blog/natios-activated-b-complex--sila-aktivnych-foriem-vitaminov-b/