ČO VLASTNE ORMUS SUPERGREENS OBSAHUJE?
I. Alfalfa (Tolica lucerna)
Alfalfa je ako rastlinka zaujímavá v tom, že má v pomere k svojej veľkosti rozsiahlu koreňovú štruktúru, pomocou ktorej dokáže vytiahnuť z hlbokých pôdnych vrstiev minerály, ktoré nemusia byť prítomné v povrchových vrstvách. Tento fakt robí z lucerny veľmi výživnú rastlinu bohatú na esenciálne vitamíny, minerály a rozličné fytonutrienty. V odborných štúdiách je skúmaný vplyv lucerny na hladinu cholesterolu. Je to pravdepodobne preto, že obsahuje rastlinné zlúčeniny saponíny.
II. Mladý jačmeň
Jačmeň je pozoruhodne bohatý na živiny a plný vitamínov, ako je vitamín A, vitamíny skupiny B (tiamín, niacín, riboflavín a pyridoxín a folát), vitamín C, vitamín E a vitamín K. Obsahuje aj karotenoidy a mnoho ďalších zdraviu prospešných látok. V mladom jačmeni sa vyskytuje aj jedna z najúžasnejších prírodných látok: chlorofyl.
III. Mladá pšenica
Podobne ako mladý jačmeň obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov a cenných fytonutrientov, ako je napríklad chlorofyl.
IV. Mladý ovos
Ďalšia obilná tráva, ktorá poskytuje koncentrované vitamíny, minerály a základné živiny „zabalené“ do krehkých mladých lístkov. Ovos je bohatý na viac ako 70 revitalizujúcich minerálov.
V. Moringa
Ďalšia obilná tráva, ktorá poskytuje koncentrované vitamíny, minerály a základné živiny „zabalené“ do krehkých mladých lístkov. Ovos je bohatý na viac ako 70 revitalizujúcich minerálov.
VI. Koreň zázvoru
Koreň zázvoru bol od nepamäti používaný ako pomocník pre tráviacu sústavu. Prináša úľavu od hnačky a nevoľnosti. Obsahuje biologicky aktívnu látku gingerol, ktorá sa vyznačuje najmä antioxidačnými účinkami. Podľa niektorých odborných štúdií pôsobí aj protizápalovo.
VII. Zmes probiotických kmeňov
Probiotiká používané v našich zelených potravinách sú kultivované priamo v nich samotných počas procesu výroby bez toho, aby boli dodatočne pridané. Vďaka tomu sú dobre biologicky dostupné na využitie v procese budovania a výživy tak potrebnej bakteriálnej mikroflóry nášho tráviaceho systému.
Stále viac štúdií ukazuje, že nerovnováha a nevyváženosť baktérií v našom zažívacom trakte má vplyv na celkové zdravie a prípadný vznik chorôb.
Probiotiká podporujú zdravú rovnováhu črevných baktérií a sú spájané s celým radom zdravotných výhod.